EL BAGAJ HAKKI NE KADAR ?

Bilet sahibi her bir yolcu uçuş sırasında yanına kişisel eşyalar hariç sadece bir adet el bagajı alabilir. Tüm uçuşlarımızda yetişkin ve çocuk yolcularımızın el bagajının azami ağırlığı 8 kilogramdır

BAGAJ HAKKI NE KADAR ?

Bilet sahibi her bir yolcu için bagaj hakkı  20 kilogramdır

ÇOCUK YOLCULARIN BAGAJ VAR MIDIR ?

Bilet sahibi her bir çocuk yolcu için bagaj hakkı  20 , el bagaj hakkı 8 kilogramdır

BEBEK YOLCULARIN BAGAJ HAKKI VAR MIDIR ?

2 yaş altı bebek yolcuların bagaj ve el bagajı hakkı bulunmamaktadır.

FAZLA BAGAJ HAKKI NASIL ALABİLİRİM ?

Fazla yükleriniz için ekstra bagaj haklarınızı havalimanında bulunan yer hizmetleri personeli tarafından veya ilgili havayolunun yönlendireceği web sitesi üzerinden satın alabilirsiniz

SPOR EKİPMANLARI TASINABILIYOR MU ?

Yolcularımızın önceden bilgi vermesi koşulu ile ekipmanlarını taşıyabilirler. Bagaj hakkı aşımı durumunda ilgili havayolunun bagaj taşıma hakkı kuralları geçerlidir.

UÇUŞTAN KAÇ SAAT ÖNCE CHECK-IN IŞLEMI YAPTIRABILIRIM ?

Uçuştan 2,30 saat önce check-in işlemleri başlamaktadır.

ONLINE CHECK-IN YAPTIRABILIR MIYIM ?

Online check-in işlemleri ilgili havayolunun kendi web sitelerinden üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

HAVALIMANIN DA CHECK-IN IŞLEMLERI NE ZAMAN SONA ERER ?

Check-in işlemleri uçuş saatinden 45 dk. Önce son bulmaktadır.

EVCIL HAYVAN UÇUŞA KABUL EDILIYOR MU ?

Evcil hayvanlar, yalnızca yolcu eşliğinde uçağa kabul edilebilir. Evcil hayvanların taşınması konusunda, ülkeye giriş şartları, aşılar, gümrük kuralları ve benzeri uygulamalardan yolcular sorumludur. Taşıma şartları ilgili havayolu kurallarına bağlıdır.

HAREKET KABİLİYETİ KISITLI / ENGELLİ YOLCULAR İÇİN PROSEDÜRLER NELERDİR?

Bedensel yetersizlik , zihinsel engellilik, yaş, hastalık veya diğer benzeri engellilik durumları nedeniyle hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolcularımız; uçuş öncesinde bilgi vermesi durumunda havaliımanın yer hızmeti tarafından tekerlekli sandalye / wheelchair / hizmeti alabilirler. Yolculara uçaktan inişte ve check-in işleminin bitiminden sonra uçağa binişte yer personeli tarafından uçağa kadar refakat edilir. Tekerlekli sandalye ihtiyacı tüm havalimanlarında Yer Hizmet kuruluşları vasıtası ile tedarik edilmektedir

İşitme Engelli Yolcular / Görme Engelli veya Kısmen Görme Güçlüğü Çeken Yolcular;  ilgili havayollarının kuralları gereği check -in yetkilisinin uyguladığı prosedürlerle uçuşa kabul edilebilmektedir.

HASTA VE HAMİLE YOLCULAR NASIL UÇUŞA KABUL EDİLEBİLİR ?

Hasta yolcular için sağlık durumunun uçuşa elverişli ve risk taşımadığına dair Doktor Raporu ibrazı gereklidir. Bu raporun uçuş tarihine 48 saat  süre öncesi ilgili havayoluna onay için sunulması ve havayolunun uçuşa kabul onayının yazılı olarak alınması gerekmektedir. Herhangi bir bildirim yapılmamış hasta yolcu durumunda havalimanında Checkin yetkilisi ile iletişim kurularak uçuşa kabul hakkında yardım talep edilmelidir. Charter uçuşlar, genellikle havayolu uçak tipi sebebi ile sedyeli yolcu kabul etmemektedir.

Hamile Yolcu uçuşa kabul şartları; Hamile yolcular ilgili havayolunun kuralları ve onayı doğrultusunda aşağıdaki şartlarda uçuşa kabul edilebilir. Yirmi sekiz haftayı (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolculardan rapor istenmez. Check-in esnasında özel bir form doldurulur. Tek bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan - 36 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı "Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur" ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 36 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez. İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan - 32 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı "Uçakla Seyahatinde Herhangi Bir Sakınca Yoktur" ibaresi yer alan raporu ile seyahatine  izin verilir. 32 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez. Hamileliğin son 4 haftasındaki (hamileliğin 37. haftasından itibaren) ve ikiz çocuk bekleyen (hamileliğin 32. haftasından itibaren) anne adaylarının taşınması mümkün değildir. Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz. Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.

12 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR YANLIZ UÇABILIRLER MI ?

6 yaşından küçük çocukların uçuş yapabilmesi için yanında bir refakatçi olması zorunludur.  6-12 yaş arası çocuklar ise ilgili havayolunun kuralları çerçevesinde uçuşa kabul edilebilirler ve UM REFAKATSİZ ÇOCUK => hizmeti ücretlidir

UÇUŞTA OKSIJEN TUPU KULLANILABILIR MI ?

Yolcularımız kendi oksijen tüplerini Sivil Havacılık Kuralları gereği kullanamaz. ilgili havayoluna sorulmak ve onay almak koşulu ile havayolunun oksijen tüpü desteğinden kurallar çerçevesınde yolcularımıza yardımcı olunmaktadır.

HANGİ DURUMDAKİ YOLCULAR UÇUŞA KABUL EDİLMİYOR ?

  • Suçiçeği, bulaşıcı hepatit, kızıl hastalığı, difteri, tüberküloz ve benzeri hava yada temasla geçen bulaşıcı hastalığı bulunan yolcular,
  • Seyahatten sekiz hafta öncesi kadar kalp krizi geçirmiş olan yolcu,
  • Uçakta bulunmasının yasak olması sebebiyle hava basıncı yada elektrikle çalışan cihazlara tabii bulunan hastalar,
  • Uçağın güvenliğini tehlikeye atacak derecede uyuşturucu ya da alkolün etkisinde olan kişiler.
  • Yolcuların özel durumlarını  uçuştan önce beyan etmemeleri halinde bütün risk ve  sorumluluk kendilerine ait olacaktır.

UÇUŞ ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER NELERDIR?

Uçuştan 48 saat önce uçuş saati onayı için Involatus Havacılık Turizm Danışmanlık Ticaret Ltd. Şti . ile aşağıdaki irtibat numaraları veya email adresleri aracılığıyla iletişim kurmanızı rica ederiz.

Tel: +90 (0)242 324 29 26

Tel: +90 (0)242 324 29 28

E‐Mail: info@involatus.com.tr / icc-ayt@involatus.com

KAYIP VE HASARLI BAGAJ İLE İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLER?

Öncelikle uçağın her havalimanında bagaj ve yer hizmeti veren sorumlu yer hizmeti firması araştırılmalı ve bu bilgi ile ilgili kuruluş muhatap alınmalıdır. Kayıp ve hasarlı bagaj olması durumunda İlgili yer hizmeti kuruluşuna başvurup gerekli raporların ve evrakların oluşturulması gereklidir. Bu işlem yolcuların kendi sorumluluğundadır.

PASAPORT VE BILETIM OLMADAN UÇABİLİRMİYİM ?

Geçerli Pasaport ve geçerli bilet olmadan uçuş yapılamaz

BİLETİMİ BAŞKASINA DEVREDEBİLİR MİYİM ?

Biletler hiçbir şekilde başkasına devir edilemez ve satılamaz.